Dieta

 

Krabičková dieta
 
 

Co je krabičková dieta

 
Krabičková dieta je založena na principu pravidelného stravování a kontroly množství kalorií. 
Doporučený kalorický příjem se rozdělí do 5 jídel denně.
 Díky připravenému jídlu v krabičkách, pak člověk ví, kdy a co má jíst.
 Díky optimálnímu rozložení kalorií v průběhu dne, je pak velká šance na hubnutí.
krabičková dieta
Krabičková dieta jednak učí pravidelnému stravování, a současně díky ní máte pod kontrolou nad tím, kolik toho za celý den sníte. 
Ať už vsadíte na jídlo v krabičkách vlastní výroby, nebo se spolehnete na odborně připravené jídlo, máte záruku, že vaše tělo bude dostávat vyváženou skladbu všech nezbytných živin.
 
Výhody krabičkové diety:
 
•    Zlepšíte svůj psychycký i fyzický stav
•    Předcházíte obezitě a některým chorobám
•    Jíte pravidelně a vyváženě 
•    Šetříte čas (nemusíte vařit a nakupovat)
•    Možnost dovozu domů nebo do zaměstnání
 
 
Domácí krabičková dieta
 
Krabičková dieta je jednoduchá. S trochou zkušeností zvládnete přípravu krabičkové diety i  sami doma. 
Na začátku možná budete trochu tápat, ale uvidíte, že se to během několika dní usadí.
 Výhodou domácí krabičkové diety je určitě to, že ušetříte, naučíte se zásadám zdravého jídelníčku. 
Můžete také zapojit do zdravé stravy i zbytek rodiny.
 
Nevýhodou domácí krabičkové diety je zvýšené množství času, které musíte (minimálně zpočátku) věnovat přípravě jídla a nákupu potravin.
 Domácí krabičková dieta také klade, větší nároky na sebekontrolu.
 
krabičková dieta
 
Jaké potraviny patří do jídelníčku krabičkové diety
 
Pro jídelníček krabičkové diety jsou obdobná pravidla jako pro většinu diet, které staví na zdravém a vyváženém (racionální) jídelníčku.
 
 
 
Doporučené potraviny jsou rybí a kuřecí maso (oboje pečené nebo dušené, vyhýbejte se smažení). 
Dále pak nízkotučné mléko, nízkotučné mléčné výrobky jako jsou jogurty, sýry, tvaroh apod. 
Ořechy nebo různá semena, zelenina, ovoce, luštěniny, rýže, celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, olivový olej.
 
Dále pak můžete vyzkoušet třeba cizrnu (dá se použít jako příloha k mnoha jídlům), salát z bílého nebo červeného zelí 
(to obsahuje poměrně hodně vitamínu C), nebojte se ani vajíček (měli byste ale jíst pouze bílky), kvalitní šunka apod.
 
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
Dukanova dieta
 
Dukanova dieta se rychle stává jednou z nejrozšířenějších diet nejen u nás, ale i ve světě. Tato dieta byla vytvořena francouzským lékařem Pierrem Dukanem a je založena na konzumaci většího množství kvalitních bílkovin a omezování příjmu sacharidů.
 
 
 
 
Původ Dukanovy diety
 
Dukanovu dietu vytvořil francouzský odborník na výživu a lékař Pierre Dukan před více než deseti lety a téměř okamžitě se stala jednou z nejpopulárnějších diet ve Francii. V roce 1975 byl Pierre Dukan praktickým lékařem v Paříži, když byl poprvé konfrontován s případy obezity. V té době se na snížení tělesné váhy všeobecně doporučovala nízkolalorická dieta. Dukan ale věřil, že existuje i jiný způsob hubnutí, který je mnohem účinnější a může se dodržovat po celý život. A proto navrhl nový způsob diety, která se skládala ze 4 fází. Po 20 letech výzkumu a zdokonalování zveřejnil své poznatky v roce 2000 ve své knize Neumím zhubnout.
 
Pierre Dukan je také autorem dalších 19 knih, kterých se po celém světě prodalo již více než 3 milióny kusů.
 
Co je to Dukanova dieta?
 
Tato dieta se skládá ze 4 fází – a ano, je zde mnoho podobností s Atkinsovou dietou. A každá fáze je navržena tak, aby vám pomohla co nejefektivněji hubnout.
 
 
Jednotlivé fáze Dukanovy diety.
 
 
1. fáze – ÚTOK
Každý plán musí někde začít a Dukanova dieta začíná rovnou útokem. Trvá 5-10 dní v závislosti na aktuální váze a pokroku.
 
Hlavním cílem této etapy je si zvyknout na nové stravovací návyky. Pro většinu lidí tato fáze znamená i největší hubnutí – postupem času se vaše tělo přizpůsobuje novému stravovacímu režimu a tempo hubnutí se stabilizuje.
 
První dny diety
První dny jsou vždy nejtěžší, protože vaše tělo je s největší pravděpodobností zvyklé na naprosto odlišný způsob stravování. A také se již mnoha lidem vyplatilo připravovat si jídlo v předstihu, takže když se potřebujete najíst, máte již vše připravené.
 
Než se vaše tělo adaptuje, je docela obvyklé, že se cítíte trochu unavení a snadno se vyčerpáte. Nesnažte se v této fázi příliš mnoho cvičit! Únava, stejně jako chuť na sladké, obvykle zmizí do tří dnů. Ve skutečnosti, po této době, mnoho lidí pociťuje výrazný nárůst tělesné energie.
Ujistěte se, že jíte alespoň 3 jídla denně a nikdy nemáte hlad. Chronický dietáři mají zpravidla tendenci úmyslně vynechávat jídla ve své snaze o rychlejší hubnutí, ale ve skutečnosti tím v konečném výsledku škodí pouze sami sobě.
 
V prvních dnech se také můžete setkat s vedlejšími účinky této diety. Ve vaší stravě se bude vyskytovat větší množství bílkovin a nízký obsah vlákniny, což může způsobovat zácpu. Chcete-li zmírnit tento problém, vyzkoušejte ovesné otruby nebo psyllium a pijte hodně vody.
 
Dalším častým problémem je nevábný dech, ale zároveň to může být i známka úspěchu, protože to naznačuje, že se vaše tělo nachází v ketóze (tělo spaluje tukové zásoby). Opět pomůže pití vody nebo žvýkačka bez cukru.
 
Dietní pravidla
Můžete jíst tolik, kolik chcete, ale pouze takové potraviny, které jsou povoleny.
 
Jeden z velmi důležitých návyků, který je potřeba vytvořit již od prvního dne diety, je správný příjem vody. Je velmi potřebné, aby bylo vaše tělo stále hydratované. Vypijte minimálně 2 litry vody denně.
 
Ovesné otruby jsou velmi důležitou složkou v útočné fázi Dukanovy diety. Měli byste denně sníst asi 1,5 polévkové lžíce ovesných otrub. Můžete si je přidat do kaše, jogurtu nebo jednoduše do vody, kterou následně vypijete.
 
Jedno pravidlo, které nesouvisí se stravou. Snažte se denně o fyzickou aktivitu ve formě 20 minut lehké chůze.
 
Pokud po prvních pěti dnech nevidíte žádný pokrok ve vašem hubnutí pokračujte další fází diety – rovnoměrná ztráta, i když jste třeba plánovali útočnou fázi po delší dobu.
 
 
 
Povolené potraviny:
libové hovězí, telecí nebo králičí maso
kuřecí a krůtí (kromě kůže)
libová šunka
hovězí, telecí nebo kuřecí játra
veškeré ryby (kromě konzervovaných ryb v oleji či omáčce)
mušle, korýši
vejce (až dvakrát denně)
mléčné výrobky (s nízkým obsahem tuku)
sladidla, ocet, hořčice, koření, bylinky, česnek, cibule, citrónová šťáva (pouze jako koření, ne na pití), neslazený kečup, žvýkačky bez cukru
 
 
 
2.fáze – ROVNOMĚRNÁ ZTRÁTA
Jakmile jste dokončili fázi útoku bude vaším dalším cílem dosažení vytyčená tělesná hmotnosti. V této fázi se střídají dny, kdy jíte pouze bílkoviny nebo bílkoviny společně se zeleninou.
 
Neměli byste hubnout více než asi 0,5 až 1kg tělesné hmotnosti za týden (to se považuje za zdravé hubnutí). Po výrazných ztrátách tělesné hmotnosti během první fáze, se může zdát nynější tempo hubnutí pomalé, ale z dlouhodobého hlediska je tato rychlost mnohem vhodnější.
 
Rozdělení dnů:
5B+5BZ
Originální rozdělení dnů, kdy se střídají po pěti dnech konzumace pouze bílkovin s bílkovinami se zeleninou. Je náročnější.
 
1B+1BZ
Tuto formu preferuje Dr. Dukan. Má podobné účinky jako pětidenní verze, ale zpravidla je pro lidi snadnější.
 
2B+5BZ
Tato forma je určena pro straší lidi nebo pro ty, kteří nepotřebují tolik zhubnout. Hubnutí je v této fázi mnohem pomalejší.
 
*B – bílkoviny
  Z - zelenina
 
 
Mezi povolené druhy zeleniny patří:
Artyčok
Chřest
Lilek
Brokolice
Zelí, květák, růžičková kapusta
Celer
Čekanka
Cuketa
Okurka
Fenykl
Fazole
Pór
Houby
Cibule
Dýně
Ředkev
Salát
Šťovík
Sójové boby
Špenát
Tuřín
Mangold
Rajčata
 
V menším množství je povolena i mrkev a červená řepa.
 
 
Dietní pravidla
Nyní můžete zvýšit příjem ovesných otrub na 2 polévkové lžíce denně.
Zvyšte fyzickou aktivitu (z 20 minut chůze na 30 minut svižnější chůze).
Jen proto, že je povolena konzumace zeleniny, nesnižujte nebo dokonce nevynechávejte konzumaci bílkovin ve dnech BZ.
 
 
 
3. fáze – KONSOLIDACE
 
A je to! Právě jste dokončili druhou fázi Dukanovy diety a dosáhli jste své cílové váhy. A nyní začíná upevňovací fáze.
 
To je okamžik, kdy končí veškerá „dřina“, ale zde právě hrozí obrovské riziko jojo efektu diety – velmi snadno můžete přibrat vše co jste zhubli, pokud si nebudete hlídat to co jíte. Výhodou této fáze je to, že nyní můžete jíst mnohem více a chutnější potraviny než v předešlé fázi, protože nyní již nepotřebujete hubnout, ale pouze si váhu udržet.
 
Řiďte se jednoduchým pravidlem – na každého 0,5kg, které jste zhubli, budete muset strávit v upevňující fázi 5 dní. Takže pokud jste např. zhubli 14kg, budete muset setrvat ve třetí fázi diety po dobu 140 dní.
 
 
Tato fáze je především o tom, abyste se dostali kontrolovaným způsobem zpět do normálního stavu, ale stále přitom budete konzumovat zdravou výživu. Během druhé fáze diety jste se naučili hodně o jídle a vaření. Nyní můžete rozšířit tyto znalosti a použít je při znovuzavedení některých potravin zpět do svého jídelníčku.
 
Na rozdíl od potravin povolených v předchozí fázi, nyní budete mít možnost konzumovat: chléb, ovoce, sýry a některé další škrobové potraviny. Budete mít také možnost konzumovat některé další potraviny, které byly doposud zakázány, ale je třeba přesně dodržovat pravidla:
 
1 porce (kus) ovoce denně
-jablko, hruška, malá mísa jahod, pár bobulí či švestek
 
2 kusy celozrnného chleba
- můžete si je dát ke snídani a to ve formě sendviče či k polévce
 
40g sýra denně
- gouda, čedar
- vyhněte se kozím sýrům, hermelínu, roquefortu
 
2 porce škrobových potravin týdně
- vyhněte se konzumaci bílé rýže a brambor
Pokud si dáte těstoviny (nejlépe celozrnné), dejte pozor na jejich přípravu! Připravujte je vždy al dente. Nepoužívejte na dochucení žádnou smetanu či máslo. Jedna porce znamená ne více než 220g v již uvařeném stavu.
 
Natural rýže
 – stejné množství jako těstovin
 
Vepřové a jehněčí
- libové maso si můžete dopřát jednou týdně
 
Slavnostní jídlo
Dvakrát týdně si můžete dopřát tzv. slavnostní jídlo (což může být cokoliv). Ano, můžete si dát pizzu, hranolky, zmrzlinu apod. a to s naprosto klidným svědomím. Ale jako vždy, i zde existují určitá pravidla:
 
Nepřehánějte to s velikostí porce!
Mezi jednotlivými slavnostními jídly by měl být alespoň jeden den, takže pokud jste si dopřávali slavnostního nedělního obědu, tak dalšího slavnostního jídla si můžete dopřávat nejdříve v úterý. Musíte dát tělu dostatek času, aby spálil přebytečné kalorie.
Jde o slavnostní jídlo, nespěchejte s jeho konzumací, vychutnejte si ho.
 
Bílkovinový den
A v neposlední řadě: dodržujte jeden den za týden, kdy budete jíst pouze bílkoviny. To je zárukou toho, že nebudete přibírat na váze. V tento den můžete jíst pouze potraviny, které jsou povoleny v útočné fázi diety.
 
 
 
4. fáze – STABILIZACE
 
Gratulujeme! Za to, že jste se dostali až do stabilizační fáze si opravdu zasluhujete pochvalu.
 
Dosáhli jste svého cíle – podařilo se vám zhubnout, ale co je důležitější, udrželi jste si svoji váhu. A i když je již vaše tělo naučeno, aby nepřibíralo na váze, vždy existuje riziko, že vás zradí vaše mysl. Tím naznačuji, že pokud byste se vrátili zpět ke svým starým návykům a budete opět jíst cokoliv a kdykoliv – stoprocentně opět ztloustnete.
 
Poslední fází je soubor pravidel pro život. Dodržováním těchto pravidel vám zaručí, že již nikdy znovu nepřiberete na váze a budete žít zdravější, šťastnější a hlavně déletrvající život.
 
Pravidla stabilizační fáze
Budete dodržovat bílkovinné čtvrtky
Můžete jíst, co chcete v 6 dnech v týdnu, ale vždy dodržujte jeden den, kdy budete jíst pouze bílkoviny. A snažte se tento den naplánovat tak, aby jste ho nemuseli každý týden měnit!
 
Snažte se být aktivní
Nemusíte se nutně stát maniaci do cvičení. Pokud nechcete dělat pravidelně nějaký sport, snažte se alespoň udržet svoji denní aktivitu na vyšší úrovni – místo výtahu použijte schody, místo jízdy v autě se projděte apod. Přijměte jednoduchá opatření s cílem zabránění vzniku sedavého způsobu života.
 
Jezte denně ovesné otruby
Proč? Ovesné otruby pomáhají při trávení a společnou konzumací s jinými potravinami snižují množství absorbovaných kalorií. A také se po delší čas cítíte sytí.
 
 
Další dobré rady
 
Raději konzumujte nízkotučné výrobky a jen občas jezte sýry. Příliš mnoho tuku prostě není dobré pro tělo a to zejména pro srdce.
 
Dávejte si pozor na potraviny s „nízkým obsahem cukru“, protože nedávné studie prokázaly, že konzumace umělých sladidel ve skutečnosti našemu tělu nijak nepomáhá v boji s chutěmi na sladké, protože tělo dokáže rozpoznat umělé cukry. Nicméně v malém množství jako jsou např. žvýkačky bez cukru to nijak nevadí.
 
Snažte se jíst pomalu. To dává vašemu tělu dostatek času, aby zaregistroval stav, kdy jste již dostatečně sytí.
 
Nezapomínejte na pravidelné doplňování tekutin. Láhev s čistou vodou mějte vždy při sobě.
 
A co když opět přiberu pár kilo? Na nic nečekejte a místo jednoho bílkovinného dne zařaďte dva dny v týdnu – to by mělo pomoci dostat vás opět na správnou cestu.
 
zdroj: https://www.fitkul.cz/clanky/402-Dukanova-dieta
 
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
Bezlepková dieta
 
Indikace
 
U onemocnění celiakií, což je onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Lepek neboli gluten = směs bílkovin, které nacházíme v obilných zrnech. Působením lepku dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí mikroklky a klky. Následkem toho se povrch střeva zmenšuje, a tím se snižuje schopnost trávení a vstřebávání živin.
 
 
 
 
Projevy onemocnění
 
Dietní opatření je nutno dodržovat po celý život. U "jedince vnímavého na lepek" způsobí lepek, velmi zjednodušeně řečeno, chronický zánět sliznice tenkého střeva a vymizení (atrofii) slizničních klků.
 
 Nevíme proč, ale tímto zánětem je nejvíce postižena především první část tenkého střeva, kterou nazýváme lačník (latinsky jejunum). Chronický zánět sliznice způsobí, že je porušeno trávení složených cukrů (např. mléčného, řepného), nedostatečné je vstřebávání bílkovin i tuků, některých vitaminů, železa apod. Konečným důsledkem je změněná stolice (většinou 3-4x denně, objemná, zapáchající, s velkým množstvím nestrávených zbytků a tuků), bolesti břicha, nadýmání, nechutenství, úbytek na váze, chudokrevnost. Děti jsou nápadně mrzuté, nevydrží si hrát, v noci špatně spí. 
 
Pokud není celiakie včas rozpoznána a léčena, může dospět až do stadia, kdy pacient není schopen přijímat ústy ani tekutiny, je zcela vyčerpaný, podvyživený a dehydratovaný. Tento stav nazýváme akutní celiakie neboli celiakální krize. 
 
Setkáváme se s ním prakticky pouze u malých dětí, ale naštěstí dnes již výjimečně. Zvláštním projevem abnormální reakce na lepek je onemocnění nazývané dermatitis herpetiformis Duhring. U této choroby je vedle sliznice tenkého střeva postižena také kůže.
 
Charakteristika diety
 
 Bezlepková dieta představuje úplné vyloučení lepku (glutenu) z potravy. Lepek je obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Je tedy nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, amaranth a proto je možné používat je jako náhradu za potraviny obsahující lepek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat též ostatním potravinám, které mohou lepek obsahovat a v nichž bychom za normálních okolností mouku nebo jinou přísadu z obilovin nehledali.
 
Co se stane, když poruším předepsanou dietu???
 
Záleží na délce období, v němž pacient "hřešil", a také na jeho věku.
 U nemocných celiakií, kteří dlouhodobě nedodržují bezlepkovou dietu, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru.
 
 U disciplinovaných pacientů je toto riziko mnohem menší Dlouhodobé porušování diety se nemusí projevit u starších dětí. 
Jestliže však přísun lepku pokračuje, původní příznaky onemocnění se jim také nevyhnou. Krátké porušení diety se obvykle projeví jako dietní chyba - do 24 hodin až 3 týdnů, jako nevolnost, zvracení, bolest břicha, změna stolice, průjmy. 
Vzhledem k možným rizikům a komplikacím zdravotního stavu doporučujeme vědomě dietu neporušovat a řídit se níže uvedenými zásadami.
 
Technologická úprava
 
dovoleny jsou všechny tepelné úpravy pokrmů, které u pacienta nevyvolávají zažívací obtíže
upřednostňujeme lehčí úpravy - vaření, dušení, pečení, zapékání, příprava v alobalu nebo ve fólii, příprava v páře, v mikrovlnné troubě, na grilu bez zbytečného tuku, méně vhodné je smažení a fritování
vaření a pečení se v bezlepkové kuchyni v podstatě neliší od běžné kuchyně, můžete i nadále používat stejné recepty a postupy, jen je nutné vyloučit veškeré zdroje lepku, tzn. kontrolovat všechny používané suroviny. Lepek může být i v kypřícím prášku (jako pšeničná mouka). Používají se proto např. kypřící prášky Dr. Oetker, které obsahují kukuřičný škrob. Také některé (zejména levné) pudingové prášky obsahují pšeničný škrob. Bezlepková mouka se hůře zpracovává, méně lepí a proto je třeba zpravidla přidat do těsta více vody, vajec, oleje apod..
je také důležité dbát na to, aby bezlepkové pokrmy nebyly "kontaminovány" např. drobky z pečiva obsahujícího lepek, proto bezlepkové pokrmy připravujeme odděleně
 
 
 
Zakázané potraviny
 
ječmen, pšenice, špalda, žito, oves a veškeré výrobky, které jmenované obilí obsahují
výrobky z mouky jako jsou: chléb, pečivo, strouhanka, cukrovinky, těstoviny, knedlíky
vločky, kroupy, krupky, lámanka, krupice, kuskus, otruby, naklíčené obilí
rostlinné maso seitan (vysoký obsah lepku)
je nutné se vyhýbat rovněž potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě. Jedná se o výrobky, nápoje a jídla, ve kterých byla mouka užita jako přídavek, nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda lepek obsahují.
Potraviny, u kterých je třeba sledovat jejich složení
 
polévky, omáčky, kečupy, majonézy, dresinky, hořčice, masox, sojové omáčky, ochucovadla
uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa
sojová a jiná rostlinná masa
kypřící prášky, pudinky, cukrovinky, zmrzliny
mléčné výrobky, jako jsou jogurty a různé dezerty
Doporučené potraviny
 
brambory, kukuřice, proso, pohanka, rýže, amaranth, potravinářské výrobky připravené z uvedených surovin
výrobky označené jako bezlepkové, včetně směsí na přípravu knedlíků a moučníků
tuky - olej, máslo margaríny
mléko a mléčné výrobky - všechny druhy (nutno sledovat složení)
maso - všechny druhy
zelenina - všechny druhy
ovoce - všechny druhy
luštěniny - v klidovém období
koření - vše kromě pálivé papriky a feferonek
 
Vhodné potraviny
 
 
Rýže natural, bílá, rýžové burisony, rýžová mouka, rýžová kaše, rýžové těstoviny bez lepku
Kukuřice mouka, krupice, kaše-maizena(kukuřičný škrob),kukuřičný chléb a perličky
Brambory vařené, pečené, bramborová kaše, solamyl a škrobová moučka
Soja luštěnina, sojové vločky, sójové maso, tofu, sojové mléko a jogurt,sojové klíčky čerstvé i sterilované)
Jáhly jáhlová mouka, vločky, jáhlové instantní kaše
Amaranth mouka, těstoviny
Pohanka hnědá, zelená, drť, pohanková mouka, pohankový křehký chléb, pohankové křupky, křehký chléb Knuspi
Luštěniny fazole, zelené fazolky, čočka hnědá, červená, hrách, hrášek
Ořechy vlašské, lískové, kešu, para, mandle, slunečnicová a dýňová semínka, sezam, mák, kokos
Nápoje přírodní ovocné šťávy a mošty, zeleninové šťávy, bylinné čaje, minerální vody, pravá zrnková káva, mléko kravské a kozí dle snášenlivosti, zakysané mléčné nápoje
Ovoce čerstvé ovoce a šťávy - všeho druhu, ovoce kompotované, sušené, kandované, ovocné protlaky a přesnídávky jen bez obilninových přísad
Zelenina čerstvá, syrová - všeho druhu, bez omezení
Tuky dáváme přednost rostlinným tukům a kvalitním olejům
Dochucovadla majonéza ze sojové mouky, majonéza z tofu, rajský protlak a kečup doma připravený bez obilninových přísad
Sladidla cukr řepný, třtinový, pravý včelí med
Pečivo pouze z bezlepkové mouky
Cukrovinky sladké pečivo pouze z bezlepkové mouky, (z jahel, rýže, kukuřice, maizeny, solamylu, sojové mouky a sojových vloček), bílkové sněhové pečivo bez mouky, čistá kvalitní čokoláda, želé, tvrdý neplněný ovocný drops, bezlepkové müsli, banánové a kokosové chipsy, bezlepkové sušenky a bezlepkové piškoty
Příklady receptur
 
Bezlepkový chléb
 
100g bramborový škrob,100g kukuřičný škrob,120g sojová mouka, 60g máslo, 1/4 l mléko, 20g droždí, 1 vejce,cukr do kvásku, kmín, sůl
 
Suché přísady prosejeme, osolíme, přidáme drcený kmín, vejce, rozehřáté máslo.Těsto zaděláme kváskem a mlékem. Po vykynutí vložíme do sojovou moukou vysypané formy. Pečeme zvolna v předem vyhřáté troubě asi 40 min.
 
Jogurtový chléb
 
300g směs na bezlep.chléb, 260g bramborový škrob, 6 polévkových lžic mléka, 50g tuk, 40g droždí, 4dcl bílý jogurt, sůl.
 
Smícháme droždí, mléko a 1/3 moučné směsi.Po vykynutí smícháme s ostatními surovinami. Pokud je těsto řídké, přidáme bezlepkovou mouku. Těsto rozdělíme na dvě části, vložíme do olejem vymazaných forem. Necháme ještě 10 min kynout, nařízneme těsto křížem a pečeme 40-50 min v předehřáté troubě.
 
Piškotové těsto
 
4 vejce, 1/2 prášku do pečiva, 200g cukr, 200g sojová mouka hladká, 3 lžíce vody - dle potřeby
 
Do ušlehaného sněhu z bílků zašleháme cukr se žloutky a lehce vmícháme mouku s práškem do pečiva. Pečeme v předehřáté troubě asi 30 min.část mouky můžeme nahradit strouhanými ořechy, nebo ochutíme těsto kakaem. Z tohoto typu těsta připravujeme dorty, piškoty, nebo bublaniny.
 
Křehké těsto
 
100g kukuřičná, nebo rýžová mouka, 100g bramborový škrob, 140g tuk, 70g cukr, 2 žloutky, podle potřeby trochu vody
 
Do mouky rozdrobíme tuk, přidáme cukr, žloutky, případně trochu vody a vypracujeme těsto, které necháme v chladničce asi půl hodiny odpočinout.Vyválíme placku a vykrajujeme různé tvary sušenek, nebo ji přeneseme do koláčové formy, naplníme strouhanými jablky, či zavařeninou, přikryjeme další plackou, nebo mřížkou z proužků těsta.Pečeme v horké troubě na vymazaném plechu.
 
Jak a kde nakupovat
 
Potraviny, které jsou přirozeně bezlepkové (ale nejsou označeny přeškrtnutým klasem ani slovně neoznačeny nápisem "přirozeně bezlepkové") lze dnes koupit všude. Potravin, vyrobených speciálně pro bezlepkovou dietu (označených přeškrtnutým klasem nebo slovně označených "vhodné pro bezlepkovou dietu" či "neobsahuje lepek"), je nyní na trhu široká paleta - od moučných směsí po hotové výrobky, zejména nejrůznější druhy pečiva, cukrovinky a těstoviny. Tyto potraviny lze koupit v obchodech specializovaných na dietní potraviny či zdravou výživu, některé z nich nabízejí i zásilkovou službu. Rovněž některé dnes běžně dostupné supermarkety a hypermarkety mají dietní koutky, oddělení, či regály s relativně širokou nabídkou bezlepkových výrobků.
 
 
Internetový prodej:
 
Firma ZETIS nabízí od 1.4. 2006 novou službu svým zákazníkům ve formě telefonických a elektronických objednávek. Firma využije stávajícího adresáře svých klientů, včetně tel. spojení a sama se Vás pokusí kontaktovat. Pokud budete mít o službu zájem, pošlete Vaši e-mailovou adresu a fa ZETIS Vám obratem zašle aktuální nabídku s ceníkem (služba zatím platí pro zásilkovou službu). Spojení: www.ls-zetis.cz, listy@ls-zetis.cz.
Nový internetový obchod brněnské firmy alexx.com. najdete na www.bezlepkovyobchod.info
 
 
Dobré vědět
 
Lidé včetně dětí, kteří trpí celiakií a nemají dostatek prostředků k úhradě nákladné diety, se mohou obrátit na příslušné pověřené obecní úřady podle místa trvalého bydliště a tam požádat o dávku sociální péče. 
K žádosti musí doložit doporučení příslušného odborného lékaře. 
 
Zároveň musí doložit údaje o výši příjmu a výdajích. Správní orgán poté posoudí v rámci řízení o přiznání uvedené dávky celkové sociální a majetkové poměry žadatele, popř. společně posuzovaných osob.
 
Opakovaný příspěvek na dietní stravování vyřizuje pověřený obecní úřad (obvodní úřad), odbor sociálních věcí a zdravotnictví - při posuzování sociální potřebnosti se při bezlepkové dietě zvyšuje částka životního minima o 2400 Kč měsíčně. Rozdíl mezi výší příjmu a takto stanovenou hranicí životního minima se vyrovnává příspěvkem na dietní stravování.
 
Co je potřeba k vyřízení žádosti:
 
na odboru sociálních věcí vyzvednout formulář pro potvrzení odborným lékařem o nutnosti dodržovat dietu
společně s potvrzeným formulářem přinést ještě doklady o zaplacení nájmu a inkasa a doložit své příjmy. Mezi příjmy se počítají i sociální dávky, jako např. přídavky, příspěvek na bydlení, výživné atd.
podrobné informace jsou přehledně uvedeny na stránkách www.praha5.cz - odbor sociálních věcí a zdravotnictví - popisy řešení životních situací
 
 
 
Více informací najdete
 
www.coeliak.cz
www.bezlepkovadieta.cz
www.bezlepku.cz
www.pohankovymlyn.cz
www.klubceliakie.cz

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
Proteinová dieta
 
 
 
 
Tato dieta je stejně jako mnoho dalších založená na principu omezeného přísunu sacharidů. 
Proteinová nebo také bílkovinná či ketogenní dieta celkem účinně a poměrně rychle zajišťuje hubnutí bez JO-JO efektu! 
A to hlavně vzhledem k pravidelnému přísunu proteinů, kdy se primárně spalují tuky. Dieta není nijak závadná pro organismus, jelikož do těla přicházejí všechny potřebné látky v přirozeném stavu. 
Samozřejmostí je dodržovat zvýšený pohyb při všech fázích diety.
Při této dietě se využívá stavu organismu nazývaného ketóza (proto také někdy název ketogenní dieta), který se vyznačuje zvýšenými hladinami ketolátek v krvi.
 
 Pokud poklesnou zásoby glykogenu, tak se v játrech začnou tvořit ketolátky, které jsou organismem využívány jako zdroj energie. Jde tedy o to, omezit přísun sacharidů v potravě, aby se hlavním zdrojem energie stal zásobní tuk. Ketolátky navíc také tlumí pocit hladu a navozují pocit energie a dobré nálady.
 
Tato dieta je rozdělena do čtyř fází, které je nutno bezpodmínečně dodržet
 
PRVNÍ FÁZE
 
- v této fázi jde o nastartování stavu ketózy v organismu, tedy o odstranění sacharidů z jídelníčku
- délka I. fáze je odvozena dle BMI případně podle počtu kilogramů, o které chcete zhubnout:
 
KG                 délka dodržování/týdny
1-4                                2
5-8                                3
9-13                              4
14 a více                min. 5
 
Jídelníček I. fáze
 
- pravidelné popíjení proteinového nápoje (4-5x denně/každé 3-4 hodiny)
obsah bílkovin v jednom nápoji dodržujte mezi 17-20g
v žádném případě proteinový koktejl nevynechejte – ubývají pak svaly místo tuků
- společně s pitím proteinového nápoje pojídejte zeleninu (ale jen povolenou pro I. fázi)
zeleninu můžete připravit jakýmkoli způsobem s použitím 1 lžičky olivového oleje denně
můžete jí sníst kolik chcete, minimálně však 2x denně (tělo potřebuje vlákninu)
- dále hodně pijte neslazené nápoje (vodu, zelený či bylinkový čaj) minimálně 1,5-2 litry denně
po dobu III. fází diety z jídelníčku zcela vyřaďte jakýkoli alkohol
 
Povolená zelenina
- brokolice, květák, cuketa, pórek, ředkvičky, okurka, salát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer, čerstvé houpy, chřest, lilek, tykev
- čekanka, fenykl, sója, polníček, rukola, patison, řeřicha
 
Zakázaná zelenina
- rajče, paprika
 
DRUHÁ FÁZE
 
- v této fázi jde o udržení ketózy v organismu a zahrnout do jídelníčku 1 proteinové jídlo
- délka II. fáze závisí na délce I. fáze – II. fáze trvá alespoň dvojnásobek fáze I.
 
Jídelníček II. fáze
- pravidelné popíjení proteinového nápoje (3-4x denně/každé 3-4 hodiny) se stejnými pravidly jako v I. fázi
- místo oběda anebo večeře si připravte 1 jídlo s vysokým obsahem bílkovin
jestliže nestíháte přípravu jídla, dejte si místo něj proteinový koktejl
- během dne pojídejte zeleninu (ale jen povolenou pro II. fázi) se stejnými pravidly jako v I. fázi
- hodně pijte neslazené nápoje (vodu, zelený či bylinkový čaj) minimálně 1,5-2 litry denně
 
Oběd, večeře (vyberte 1 variantu)
- 2 vejce natvrdo
- 100g telecího, libového hovězího, zvěřiny či jater
- 150g kuřecího, krůty či králíka (bez kůže)
- 200g ryby
 
Povolená zelenina
- brokolice, květák, cuketa, pórek, ředkvičky, okurka, salát, špenát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer, čerstvé houby, chřest, lilek, tykev, rajče, paprika
- čekanka, fenykl, sója, polníček, rukola, patison, řeřicha
 
TŘETÍ FÁZE
 
- v této fázi jde o udržení ketózy v organismu a zahrnout do jídelníčku 2 proteinové jídlo
- pomalu se do stravy navrací sacharidy
- délka III. fáze je rovna délce fáze II.
 
Jídelníček III. fáze
- pravidelné popíjení proteinového nápoje (2-3x denně/každé 3-4 hodiny) se stejnými pravidly jako v I. a II. fázi
- místo oběda anebo večeře si připravte 1 jídlo s vysokým obsahem bílkovin (viz. jídelníček II. fáze)
k 1 z těchto jídel si připravte přílohu
jestliže nestíháte přípravu jídel, dejte si místo nich proteinový koktejl
- během dne pojídejte zeleninu (stejná jako pro II. fázi) se stejnými pravidly jako v I. a II. fázi
- hodně pijte neslazené nápoje (vodu, zelený či bylinkový čaj) minimálně 1,5-2 litry denně
- do 16 hodin můžete sníst kousek čerstvého ovoce kromě (banánů, třešní, datlů, fíků, švestek a vše sušené ovoce)
 
Příloha (vyberte 1 variantu)
- krajíc celozrnného chleba
- 2 suchary
- 2 polévkové lžíce rýže, celozrnných nudlí či brambor vařených v páře
- 2 polévkové lžíce luštěnin (čočka, fazole)
- 3 lžíce zeleniny obsahující sacharidy (hrášek, kukuřice, karotka, řepa)
 
ČTVRTÁ FÁZE
 
- v této fázi jde o návrat k normální zdravé stravě
- délka IV. fáze je stejná jako délka III. fáze, ale nejlépe již nekončí
- pokud někdy zhřešíte a nějaké to kilo přiberete, vraťte se na pár dní k II. a následně III. fázi
 
Jídelníček IV. fáze
- pijte 1x denně proteinový nápoj
- dále jezte vše zdravé a hlavně pravidelně
- hodně pijte neslazené nápoje (vodu, zelený či bylinkový čaj) minimálně 1,5-2 litry denně
a občas i alkoholické nápoje
- jídla s vyšším obsahem sacharidů jezte v první půlce dne
 
Zakázané potraviny
- rychlé a rafinované cukry
- veškeré sladké pokrmy (např. čokolády, dorty, sušenky, zmrzlina, cukrovinky, apod.)
- tučná jídla
- jídla s omáčkami
- jídla smažená a pečená
- uzeniny
- všechna jídla typu „fast food“ (pizza, burgery, …)
 
 
zdroj:https://www.protiobezite.eu/2014/04/proteinova-dieta/
 
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
 
 
Mléčná dieta
 
 
 
Asi každý člověk by chtěl vyzkoušet dietu, při které může konzumovat většinu oblíbených potravin.
 Při mléčné dietě se nemusíte omezovat od většiny oblíbených a klasických potravin. 
Mezi nimi jsou například mléčné i masité výrobky.
 
 Vzhledem ke složení těchto potravin bych tuto dietu nazval spíše bílkovinnou dietou. Jíte poměrně dost potravin, které jsou bohaté především na živočišné a rostlinné bílkoviny. 
Právě to je způsob jak zhubnout, během mléčné diety budete přijímat minimum sacharidů a omezenou dávku tuků. Vaše tělo bude poháněno pouze energii z bílkovin, které tělo dokážou kvalitně vyživit, tak aby bylo schopno klasické zátěže. 
Pro zvýšenou nárazovou zátěž jsou naopak potřeba sacharidy, těch má tělo poměrně velký nedostatek a proto není schopno vykonávat náročné činnosti.
 
Jednoduchost mléčné diety:
Díky mléčné dietě zhubnete rychle a opravdu zaručeně. Tato zaručenost je způsobena hlavně nízkou kalorickou vydatností potravin.
 Během diety přijímáte minimum kalorií, konkrétně takový počet, který je lidské tělo schopný udržet v klasické funkci.
 Vzhledem ke složení energie, se jedná o dietu, u které bude tělo muset brát dost energie ze zásob.
 
 Prvních pár dnů bude lidské tělo brát energii ze sacharidových zásob, jakmile je vyčerpá, bude sahat do zásob tukových. 
Nějaký tuk budete během diety samozřejmě doplňovat, hlavně proto, že se doporučuje konzumace spíše polotučných tvarohů a mlék. 
Ovšem tuto dávku tělo hravě spotřebuje bez ukládání do zásob. 
Dieta se drží 13 dní, jedná se o opravdu nízkokalorickou dietu, takže během ní můžete shodit klidně i 5-10 kg.
 
Vliv mléčné diety na zdraví:
Během mléčné diety lidské tělo pracuje na hranici energetického nedostatku. Toto je způsobeno hlavně nízkokaloričností konzumovaných potravin. 
Tělu zajistíte výživu svalů z bílkovin, ale ty nenabízejí tak rychlé vstřebávání jako cukry. 
Cukry jsou totiž zdrojem okamžité energie, uspokojí vaše tělo i při nárazových výkyvech a změnách vaší denní fyzické aktivity.
 Pokud se během této diety budete cítit hodně vyčerpaní nebo malátní, okamžitě s dietou přestaňte.
 
 Vzhledem k tomu, že je opravdu nízkokalorická s příjmem minima sacharidů, je dost možné, že vyčerpanost dostihne i vás. 
Nízký příjem cukrů může být pro některé lidi opravdu velice problémový. 
Bohužel i po této dietě je vhodné změnit své způsoby stravování a přejít na nějakou dlouhodobou a pomalou dietu.
 Pokud se vrátíte ke své oblíbené stravě je dost pravděpodobný rychlý jo-jo efekt.
 
Vhodné potraviny při mléčné dietě:
Mezi vhodné potraviny patří určitě mléko, termixy, tvarohy, vejce, ovoce a zelenina omezené není ani vařené maso a kvalitní šunky.  Mezi vhodnou potravinu patří i káva, ovšem musí být neslazená a smí se konzumovat pouze v době konzumace mléka.
 
Jídelníček během mléčné diety
 
 
1.den
 
Snídaně: 250ml mléka
Svačina: 250ml mléka
Oběd: 250ml mléka
Svačina: 250ml mléka
Večeře: 250ml mléka
 
 
 
2.den
 
Snídaně: 1 termix
Svačina: 1 tvaroh
Oběd: 150g vařeného hovězího
Svačina: 150g zeleniny
Večeře: 2 vejce a sklenice čaje
 
 
 
3.den
 
Snídaně: jablko
Svačina: paprika, rajče, okurka
Oběd: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
Svačina: 250ml mléka
Večeře: 150g vařeného kuřecího masa
 
 
 
4.den
 
Snídaně: termix
Svačina: 250ml mléka
Oběd: rajče, paprika, okurka
Svačina: jablko, pomeranč
Večeře: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
 
 
 
5.den
 
Snídaně: 2x vařené vejce + rajče
Svačina: paprika, okurka, mrkev
Oběd: 1 tvaroh
Svačina: jablko, pomeranč
Večeře: okurka, paprika a sklenice mléka
 
 
 
6.den
 
Snídaně: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
Svačina: jablko
Oběd: 1 tvaroh
Svačina: 100g uvařeného kuřecího masa
Večeře: 250ml mléka
 
 
 
 
 
7.den
 
Snídaně: 2 vejce
Svačina: jablko
Oběd: 1 tvaroh
Svačina: 100g uvařeného hovězího masa
Večeře: 250ml mléka
 
 
 
8.den
 
Snídaně: 250ml mléka
Svačina: 250ml mléka
Oběd: 250ml mléka
Svačina: 250ml mléka
Večeře: 250ml mléka
 
 
 
9.den
 
Snídaně: 1 termix
Svačina: 1 tvaroh
Oběd: 150g vařeného hovězího
Svačina: 150g zeleniny
Večeře: 2 vejce a sklenice čaje
 
 
 
10.den
 
Snídaně: jablko
Svačina: paprika, rajče, okurka
Oběd: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
Svačina: 250ml mléka
Večeře: 150g vařeného kuřecího masa
 
 
 
11.den
 
Snídaně: termix
Svačina: 250ml mléka
Oběd: rajče, paprika, okurka
Svačina: jablko, pomeranč
Večeře: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
 
 
 
12.den
 
Snídaně: 2x vařené vejce + rajče
Svačina: paprika, okurka, mrkev
Oběd: 1 tvaroh
Svačina: jablko, pomeranč
Večeře: okurka, paprika a sklenice mléka
 
 
 
13.den
 
Snídaně: 3x plátek celozrnného chleba se šunkou
Svačina: jablko
Oběd: 1 tvaroh
Svačina: 100g uvařeného kuřecího masa
Večeře: 250ml mléka
 
 
 
 
 
VÝHODY +
konzumace mléka a masa
zaručené zhubnutí
pravidelné stravování
 
 
NEVÝHODY -
nevhodné pro lidi s nesnášenlivosti mléka
možnost vyčerpanosti
jo-jo efekt

 

 

 

zdroj:https://www.dietykterefunguji.cz/dieta/mlecna-dieta/

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Ketonová dieta
 
 
 Ketonová neboli také ketogenní dieta je speciální dieta, která je založená na principu konzumování bílkovin a zdravých tuků a výrazného omezení konzumace sacharidů. 
 
Právě z tohoto důvodu bývá často označována také za proteinovou, bezsacharidovou nebo nízkosacharidovou dietu.
 Protože se jedná o dietu, která je nutričně nevyvážená a tedy pro tělo ne zcela prospěšná, není vhodné její metody praktikovat dlouhodobě.     ¨
 
 
 
 
 
 
Vhodné potraviny 
 
Tuky: oleje, máslo, sádlo, škvarky, smetana, rybí tuk, burákové máslo Bílkoviny: libové maso, šunka, ryby, tvrdé sýry, tavené sýry, vejce 
 
Zelenina: ledový a hlávkový salát, čínské a pekingské zelí, špenát, zelí, kapusta, mrkev, cuketa, celer, brokolice, květák, rajčata, olivy, houby, okurka, lilek 
 
Ovoce: jablka, jahody, meruňky, rybíz, maliny, angrešt, ostružiny, borůvky, meloun, avokádo 
 
Nápoje: voda, neslazený ovocný čaj, limonády s umělými sladidly 
 
 
  Během ketonové diety je nutné, abyste ze svého jídelníčku vyřadili všechny sacharidy a jednoduché cukry.  
 
 Nevhodné potraviny
 
 Tuky: margaríny, ochucená majonéza, pomazánkové máslo 
 
Bílkoviny: párky, měkké salámy, klobásy, paštiky 
 
Přírodní sladidla: ovocný a hroznový cukr, mléčný cukr, med, sladový a třtinový cukr 
 
Obiloviny a luštěniny: obiloviny a veškeré výrobky z nich (těstoviny, mouka, pečivo,…), brambory, rýže, kukuřice a luštěniny 
 
Ovoce: kompoty, marmelády, džemy, sušené ovoce Nápoje: sirupy a šťávy s cukrem, limonády a kolové nápoje, 100% ovocné džusy, zeleninový šťávy, černý čaj, káva, alkohol
 
Další: sušenky, brambůrky, krekry, piškoty, koláče, buchty, palačinky, obilné kaše, bonbóny, čokoláda   
 
 
Během ketonové diety je Váš jídelniček sestaven pouze z bílkovin a tuků. 
Tělo se bez sacharidů postupně dostane do stavu ketózy, kdy si nebude brát energii ze sacharidů, ale z tukové tkáně, takže budete hubnout rychleji. 
 
Pokud se rozhodnete pro ketonovou dietu, nesmíte během dne přijmout víc, než 40g sacharidů.
 
 Náš tip: 
 
nenechte hubnutí na náhodě!zažádejte si o konzultaci ZDARMAObjednat konzultaciJak může vypadat jídelníček během této diety? Snídaně: zeleninová obloha, míchané vejce/ nízkotučný tvaroh se skořicí Svačina: bílý jogurt/ okurka Oběd: dýňová polévka, losos, salát z rukoly/ přírodní kuřecí plátky Svačina: sýr cottage/ protein nebo syrovátkový koktejl Večeře: mozarella s rajčaty a olivovým olejem/ uzená makrela  
 
Více informací na: https://www.vasedieta.cz/ketonova-dieta/
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 

Paleo dieta 

 
Paleo dieta nebo paleolitická dieta není jen obyčejnou dietou, je to také životní styl, dotýkající se prostředí, ve kterém žijeme, jak dbáme o svoji psychiku i o svoji fyzickou stránku a celkový životní komfort. 
Název paleo odkazuje na dobu paleolitu, setkáme se tedy také s názvy jako dieta doby kamenné nebo i jeskynní dieta.
 
 
 
Paleolitická dieta je forma stravování, která vychází ze stravovacích návyků doby kamenné, z období, kdy se naši prapředkové živili sběrem a lovem. Toto období bylo poměrně dlouhé, trvalo cca 3 milióny let, takže se řadí k nejdelším obdobím v lidských dějinách vůbec. V této době lidé pojídali především zeleninu, houby, semínka, hmyz, maso a ryby a pili vodu. Strava v této době neobsahovala žádné zemědělské produkty, kterými jsou například obiloviny, pečivo atd.
 
Paleo dieta klade důraz na to, aby potraviny, které jíme, byly v co nejpřirozenějším stavu a pokud možno, co nejčerstvější. V této dietě je omezen příjem sacharidů jako hlavního zdroje příjmu energie, sacharidy jsou nahrazovány především příjmem zdravých tuků.

 

 

Tato dieta je vyhledávaná převážně z toho důvodu, že snižuje pravděpodobnost onemocnění klasickými civilizačními chorobami. Civilizační choroby souvisí s naším uspěchaným životním stylem, stresem, ale i stravou. Mezi takovéto civilizační choroby řadíme například obtíže s krevním tlakem, alergie, nadváhu, kardiovaskulární choroby, cukrovku 2. typu a mnohé další chronické obtíže i některé typy nádorů.

Zastánci paleo diety

Zástanci této diety poukazují na to, že stravování ve 21. století je nevhodné, neboť nerespektuje přirozené potřeby těla. Naše fyziologie i metabolismus se vyvinuly před miliony let a naše tělo ani geny nejsou dostatečně připraveny na to, abychom žili na stravě založené především na obilovinách. Nárůst potravin z obilovin nastal před 5000 - 10000 lety, což z evolučního hlediska je před chvílí. Pro lidstvo jsou tedy všechny potraviny, jako je pečivo, rýže či těstoviny, naprostou novinkou.

Dalším argumentem proti stravě založené na obilovinách je poznatek, že obiloviny obsahují hodně sacharidů. Na vysoký příjem sacharidů ovšem nejsme přirozené zvyklí. Navíc pečivo většinou obsahuje lepek, který je v dnešní době častou příčinou a komplikací alergií i dalších onemocnění. Paleo dieta bývá často oblíbená u sportovců.

Kritika paleo diety

Odpůrci diety založené na této filozofii oponují tím, že člověk doby kamenné nemohl civizačními chorobami trpět, neboť se dožíval průměrně 30 let, takže nestihl ani žádnou takovou nemocí onemocnět. Obezitou rovněž netrpěl, ale to díky svému životnímu stylu, ve kterém byl stále v pohybu a také dost často neměl dostatek potravy.

Nezanedbatelná v případě paleolitické diety není ani její finanční stránka, maso i zelenina jsou v dnešní době drahé. Na druhou stranu zdravotní výhody, které ti, kteří paleo dietu vyzkoušejí, mohou tato negativa poměrně jednoduše převálcovat.

Základní jídelníček paleolitické diety

Paleo dieta je pestrá, i když na první pohled se může zdát, že její možnosti jsou omezené. Mezi dovolené potraviny paleo diety patří: libové maso, ryby, mořské plody, čerstvá zelenina a čerstvé ovoce, různé druhy ořechů, rovněž různé druhy semínek a tzv. "zdravé" oleje – např. kokosový, ořechový, makadamový, olivový, lněný.

Mezi nedoporučené potraviny v paleo dietě řadíme obilniny, pečivo, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, rafinovaný cukr, rafinované rostlinné oleje, brambory a průmyslově zpracované potraviny. Zakázané jsou i káva, čaj a alkohol.

Důležitou součástí diety je dbát na to, aby se jednalo o co nejméně zpracované suroviny a aby byl člověk také fyzicky aktivní.

 

Jak začít s paleo dietou aneb paleo jídelníček

Nejtěžší změnou v celém tomto způsobu stravování a novém životním režimu je přechod ze stravy dosavadní na tuto novou. Mohou nám totiž zpočátku chybět především sacharidy, které naše tělo bude vyžadovat, protože je na ně zvyklé. Ty ale můžeme ze začátkudodržování paleo diety jednoduše doplnit ovocem s vysokým obsahem cukrů. To je třeba ananas nebo banán.

K snídani je skvělým tipem například omeleta, přidat do ní můžete pár žampionů, cibulku, papriku a vše připravit na olivovém oleji. K snídani si můžete připravit také na olivovém oleji míchaná vajíčka či jakékoliv sezónní čerstvé ovoce.

Paleo obědy jsou na přípravu docela jednoduché. Může je tvořit totiž především zelenina, trocha ovoce a ořechy. Směs se může skládat například z ředkviček, paprik, salátu, špenátu, mrkve, okurky, avokáda i s ořechy nebo plátky jablek či hrušek. Takto připravený salát podávejte k masu nebo smíchejte s masem, výběr masa už je libovolný, ať už půjde o hovězí, vepřové, kuřecí či krůtí maso. Salát můžete kominovat i s mořskými plody nebo rybami – lososem, tuňákem apod. Salát dochuťte citronovou šťávou nebo některým ze „zdravých" olejů a je hotovo.

Dalšími skvělými pochutinami v paleodietě, které si můžete připravovat k obědu či k večeři, je třeba pečená řepa, která je skvělou přílohou k masu. V páře si zase můžete připravit chutný chřest, brokolici či špenát. Povolené jsou i ryby, ty lze připravovat na mnoho chutných způsobů.

Jako dezert si dopřejte sezónní ovoce – maliny, jahody, rybíz, borůvky atd. Pochutnáte si i na sušeném ovoci, mlsat můžete třeba i ořechy.

Paleo není jen dieta

Ačkoliv úprava stravy je základním a asi nejviditelnějším projevem způsobu paleo diety, není to jen o jídle. Celkově se snažíme změnit náhled na svůj život a životní styl. Pokud si nemůžeme vybrat život v okrajových částech a méně znečištěných oblastech, dbáme alespoň na to, abychom nepoužívali chemikálií více, než je nutné, například léky, čistící prostředky, ale i kosmetiku. O domácnost i tělo dbáme šetrně. Celkově více uvažujeme o našem životním stylu ve srovnání s přírodním životním stylem našich předků. Není to pravda pro každého, ale třeba to dokáže člověka v ledasčem inspirovat.

Dalším bodem paleo životního stylu je péče o naši tělesnou schránku ve smyslu pravidelného pohybu. Přirozeným pravidelným pohybem podpoříte nejen lepší funkci těla, ale i svůj psychický stav. Pravidelnost je jen na Vás, ale určitě je dobré mít na mysli, že žádný extrém není dobrý, a to ani v rámci cvičení. Zvolte si plavání, jízdu na kole či plavání. Jakýkoliv pohyb, který je pro Vás příjemný a šetrný. Stačí pár minut denně a rozdíl brzy pocítíte. Pohyb na čerstvém vzduchu je jistě nejzdravější a slunečnní záření pomáhá doplnit tělu potřebný vitamín D. Tělo posílené cvičením navíc nemá sklony k tloustnutí, k bolestem kloubů a zad, eliminují se různé drobné bolesti a pevnější struktura těla pomáhá předejít i potenciálním zraněním. Pokud chcete, zapojte samozřejmě do svého týdenního plánu i nějaké náročnější sportovní aktivity.

Co hodně pomáhá našemu psychickému zdraví, je pobyt venku na čerstvém vzduchu, ale i pobyt v klidu, v prostoru bez hluku. Ticho, odreagování se, klid, příroda, to vše pomáhá odbourávat a eliminovat nahromaděný stres, pomáhá k lepšímu psychickému stavu. A naše psychika je velmi důležitá i pro správné fungování našeho těla a pro naše zdraví.

Pro psychické zdraví je třeba být v kontaktu s druhými lidmi, mít možnost realizovat se, uplatnit se, sdílet naše názory a hodnoty, sociální prostor. Potřebujeme správně rozvržený a strávený volný čas i prostor pro relaxaci a odpočinek. Odpočinete si už pouhou změnou prostředí, právě například pobytem v přírodě.

Hektický životní styl, shon, neustálý tlak, stres a vzruch jsou každodenně všudypřítomné. Snažte se tedy co nejvíce odbourat stres, je-li to možné, vhodně relaxujte, meditujte, věnujte se svým oblíbeným koníčkům, sportu...čemukoliv, co Vás baví a potěší. Důležitý je ikvalitní a dostatečný spánek, spěte v dobře vyvětrané, potemnělé místnosti, snažte se vyhýbat umělému světlu. Ticho a klid Vás dokážou relaxovat a také nabít do nového dne.

Zkuste změnit i způsob svého probouzení, budit se budíkem je pro náš organismus totiž docela solidní šok. Existují ale metody, jak naše tělo naučit budit se v určený čas. Můžete to zkusit tak, že si projektujete v hlavě čas, kdy se chcete vzbudit v průběhu večerního ulehnutí do postele a usínání. Pravidelním cvičením takto brzy dosáhnete úspěchu.Pravidelný rytmus navíc pozitivně ovlivní produkci hormonů v našem organismu a připraví tělo tak, aby mohlo v průběhu dne lépe reagovat.

Paleo dieta a Crossfit

Crossfit je cvičení, které je u mnoha zastánců paleo diety velmi oblíbené. V kombinaci s paleo stravou můžete dosáhnout jak po fyzické, tak po psychické stránce maximálních výsledků. Jde o funkční trénink, který se dá označit jako jednoduché cvičení posilující kompletně celé tělo. Jde o spojení gymnastiky, rychlosti a silového tréninku.

CrossFit zastává filosofii, že fitness režim by měl být vystavěn takovým způsobem, aby vždy cílil na celou škálu tělesných schopností člověka. Tedy měl by vyváženě rozvíjet deset základních fyzických domén, kterými jsou následující: kardiorespirační vytrvalost, výdrž, síla, pružnost, výbušnost, rychlost, koordinace, hbitost, rovnováha a přesnost.

Za tímto účelem CrossFit využívá kombinace funkčních vícekloubových cviků, které provádí o vysoké intenzitě a které neustále obměňuje tak, aby tělo nemělo příležitost se na trénink adaptovat. Všechny tyto funkční vícekloubové cviky vychází z přirozených pohybů lidského těla a kombinují prvky běžecké, veslařské, gymnastické a vzpěračské.

CrossFit je cvičením, které je opravdu určeno pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Na běžné hodině nejprve proběhne zahřátí naboli Warm-up. Cílem této fáze je protažení, zahřátí a prokrvení organismu, aby byl připraven na vlastní cvičení. V další fázi většinou může proběhnout nácvik technik nejrůznějších CrossFit cviků a dovedností (např. u začátečníků nácvik techniky základních cviků jako je dřep, klik, přítah apod., u pokročilých již nácvik složitějších např. gymnastických prvků), popř. může následovat fáze cíleně zaměřená např. na rozvoj síly, pružnosti apod.

Nedílnou součástí CrossFit lekce je pak tzv. WOD, neboli Workout of the Day (v českých zemích se již vžilo označení „vé ó déčko"). Podstatou WOD je pak vlastní intenzivní cvičení, které je pak také poskládáno s určitým cílem.

 

zdroj:https://www.spektrumzdravi.cz/paleo-dieta-aneb-proc-v-dobe-kamenne-netrpeli-nadvahou

 
 
 

Reklama

Seznam

 

Více

—————


Reklama

—————


Kontakt

Hubnutí a dieta


Reklama

Seznam

 

Více

—————


Návštěva

Toplist

 

TOPlist

 

Více

—————


Donate

—————


Reklama

—————